Montag, 22. April 2013

Arben Gjeka: AJO

 
AJO

Kur kalon ajo
qyteti hesht.
Te gjithe mbeten pa fjale
rruga shton nazet
nga perkedheljet e takave te saj.

Dhe syte tane
i bejne drite erresires
ku humbet ajo.

Mosperfillese
shket trotuarit
me imazhin e nje sorkadheje.

Me supet e vegjel si bust
tremb zogjte e deshirave tona,
qe ndalen te qafa e bardhe si mjelme
dhe buzet si dy gjysemhena.

Kur iken ajo
te gjithe ngazellehen
behen hokatare.
Qyteti serish,
behet i zhurmshem
dhe zogjte e deshirave tona,
zhduken si ne enderr ...

Asgje nuk mbeti
me pas,
vec grave tona te mira
qe u bene
me te menduara !

- Myzeqe, mbremje prilli 2013 -

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen