Dienstag, 26. August 2014

Agim Gashi - Pse qanë nënë Pranvera

 
PSE PO QANË
MOJ NANË PRANVERË?
 
(Inspiruar nga vaji i nënës Pranvera Abazit së cilë
burri ia rrëmbeu djalin Erionin për ta derguar në Siri
me e ushtrue për të prerë koka njerzish)
 
Cila nënë po e derdh lotin
Dhe kërkon birin e saj?
Kush ja mori e ku ja quen
Atë pjesë shpirti ku ja lanë?

A mos vallë kështu tha Zoti
Që Pranvera n´pranverë me qa?
Fotot e t´birit 8 vjeçar
Me lotë nane me i la.

Jo o njerz kështu s´thotë Zoti
Por thonë “hoxhët” kriminela,
Me na e prish Arbëninë e dashtun
Anmik ma të madh skishim te dera.

Qan e qanë nana n´derë t´shpisë
Ja merr çantën me libra plot,
Në klasë të tretë ish Erioni
Në toka t´Shamit ai gjendet sot.

E derdh lotin ia thotë vajtimit
Për t´vetmin djal që ja fali Zoti,
Ku u tret ngrohtësi e t´birit
Sa me tmerr po i shkon moti!

Kush ja prishi shpirtin babit
Me marr´ t´birin me que n´Siri?
Tetë vjeçar me ja msue zanatin
Kasap me e ba me pre fëmi?

A kemi shtet ne a kemi zemra
Ku ashtë vyrtyti i shqiptarit,
Ku janë traditat tona kombëtare
Ku amaneti i të parit?

II
Qan dhe qanë nana Prenverë
Duhet të qan edhe tanë atdheu,
Kur pren koka nji shqiptar
Me gjak krimi ulet dheu.

Po ku jeni ju luftëtar
Që kunder serbit mbrojtët atdheun?
Ju t´vërtetit ngrituni n´kambë
Se prap ndihmë kërkon atdheu.

Unë e di që mbetët pak,
Shumë na dolen kriminela,
Që e shiten tanë atdheun
E na prunë terrorist te dera.

Sa shumë shokë më nuk i keni
Varen edhe e vranë veten,
Kur tradhëtarët e moren shtetin
Ma të zezë se t´shkaut na e banë jeten.

U sulen të poshtrit si hijenat
Me plaçkitë çdo gja kombëtare,
Me i vra ma t´mirtë e kombit
T´u shkelë gjakun e t´u shkel varre.

E ndanë atdheun në teritore
Si Al Kaponet haraç me qitë,
I vraftë mallkimi i këtij populli
Mos e pafshin të bardhen dritë.

Terroristët ardhë nga lindja
Shkollun e blenë hoxhollar,
U ndertuen plot xhamia
Me e fshi trunin kombëtar.

Paguen mirë edhe pushtetarët
Me parat ardhë nga Serbia,
U la atdheu n´mëshirë të krimit
Në krye të ligjit udhëheq mafia.

III
Sa shumë nana sot vajtojnë
N´toka t´Shamit djemt po vdesin,
I lanë motrat pa vllazni
Ato nuse kot po presin.

Ti Nanë Pranverë po ndale vajin
Miliona nana në krah i ke,
Sot me Ty po e ndajnë dhimbjen
Edhe luten për atdhe.

Dil një ditë oj Nanë Prenverë
Në Prishtinë ti rroke vallen,
Të gjitha nanat në demostrata
Zotit e Botes me ja qa hallet.

Me i thane ndal terrorizmit
Fëmijt i kemi vetë me i rritë,
Jo me i ba kriminela
E me pre n´fyt fmijë me thikë.

Dhe ti o populli im i dashur
Pse tu mbyllen syt e tu?
Qohu n´kambë ndrysho atdheun
Se ma nuk mundemi me e shpëtu.

Unë po pres me ma que lajmin
Me këndu fitoren në tel t´sharkisë,
Se jemë sternipat e Kastriotit
Jo të Shamit, as të Turqisë.

Kur të ndrrohet kjo gardë e hajnave
Do t´lëshon rreze atëherë Kosova,
Bashkë me popull n´varre këndojnë
Adem Jashari e Ibrahim Rugova.

26.08.14

Montag, 25. August 2014

Asllan Dibrani - Brengat e nënës

 
Brengat e nënës
 
Sa e  brengosur  ishe Ti nënë
Kur në errësirë u ndamë 
E madhe ishe moj nënë
Ti kurrë s`me le të vetmuar.
E pa mposhtur mbete nënë 
Prangat në duar kur mi vuan
Në ballin tënd rrudhat ti përshkonte djersa
Në sytë e tu shkëlqente krenaria
Në zërin tënde dashuria 
Të gufonte zemra  urrejtje 
Ndaj atyre që më prangosen
Pa gjumë dhe  pa ngrënë mbete  
Me ëndërroje  ti nënë
Te gjakosur, e  të përmbytur
Të  përvëluar e të munduar
Shpirti i yt nënë i trazuar 
Për vitet që na ndanë me mungove  shumë
Nënë   edhe kur  kisha dhimbje 
Ti me silleshe gëzime 
Në vizitë  në mes grilash 
Përmes teje nënë 
E shihja Pranverën  me lule të bukura
Edhe vjeshtën shumë ngjyrëshe 
Me mbrëmje dhe  muzgje të kuqërremtë
U çmalleshim  me shikime
Nga kafazi   i burgut me grila të  trash  
 Pa mundur të përqafoj 
Edhe se kisha ndryshuar i tëri 
Edhe se u shtange  në shikimin e parë 
Qëndrove krenare 
As  pikë loti nuk lëshove pran armikut 
Ma ngrohe ti zemrën  nënë 
Më dhe forcë dhe nderë
Atëherë mi  shërove plagët e torturave
Kështu ikën ditët  e netët pa gjumë 
Ikën javët  e muajt, pa mua nënë
Na ndanë vitet deri sa u përqafuam.

Kushtuar nënës sime nga burgu i Nishit 1987 Serbi 

Sonntag, 10. August 2014

Rrahim Sadiku - Flet Adem Demaҫi


Gjallë mbaheshin muzat,
në Ilirikun e vjetër,
frymë qëndrese përhapej
betimit në tokë e qiell,
shekujt e robërisë
dot s’ngulitnin terrin,...

besimi bëhej diell.

2.
Që nga prapa grilave
Adem Demaҫi fiste,
fymëzonte në Atdhe:
“Mund të na burgosni,
të na vrisni mundeni,
por si të gjallë
nuk nënshtrohemi ne!”

Ai ishte liri:
freskonte mendjet,
qetësonte zemrat,
frymëzonte ardhmëri:
si jeta e dashur,
sa bota e vjetër
vinte buҫima:
atdhedashuri!

3.
Hapësirës shqiptare
shpresës së madhe
populli mbushej krenari
me ode këtij dheu,
me të pafund dashuri,
bari e guri, ara e mali
me etje rrethoheshin,
prej thellësisë toka gjëmonte:
“Adem Demaҫi kërkon liri!”

4.
Ai nuk ishte në pamëshirë të perëndive,
urrejtja njerëzore e mbante lidhur,
dashuria për njeriun e bënte yll,
të ndriҫonte rrugën e fitoreve,
popullit të vuajtur t’i bëhej diell!

5.
Iknin vitet
Ai atje,
Feniks e Orfe,
Mujs e Skënderbe…
Hero i gjallë
në legjendë shndërruar,
ushqente mbamendjen:
mbi këtë dhe jetojmë
për të kujtuar vendin e të parëve,
krenarinë e lirinë
ta kemi në zemër të të gjallëve.

6.
Thonë ka folur Zana e Malit:
“Po na zgjohet shqiptaria,
po vrapon për dituri,
e ka mendjen plot liri,
e ka syrin ardhmëri!”

Thonë në qiellin murrëtuar
një shqiponjë e zbukuruar,
rreth e rreth ka fluturuar:
“Tokë ilire, i shtenjti dhe
vend qëndrese me shekuj je,
Adem Demaҫin simbol e ke!”

Thanë në zemrën e shqiptarëve,
një me gjakun e të rënëve
me amanetin e të parëve
është dëgjuar një betim,
një betim si kushtrim:
“O, po, po, ai djalë trim,
ka zënë vend në shpirtin tim!”

7.
Dalë nga kjo tokë,
përjetësisht dashuruar në Atdhe!
Burgosur e dërguar larg
mbeshtetur fuqishëm
në secilën pëllëmbë të hapësirës arbërore
në secilën pore
ku shqip merr frymë ky dhe!

8.
Dhe pranverë ishte
mbi dimrat e ftohtë
viteve të robërisë,
ushqente të uriturit,
mëkonte plagët e trimave,
kudo frymëzonte vrulle jete,
ishte simbol i mirësisë!

9.
Populli të panumërta herë e tha:
“Ne jemi Adem Demaҫi,
Adem Demaҫi është na!”

10.
Po na nisen shumë dasmorë
me flamur të kuq në dorë,
me shqiponjën lartësuar,
me plisin madhëruar,
me hapin gjëmim:
“Liri duam, bashkim!
O, liria nuk ka ҫmim!”

11.
Jepet jeta si me le!
Për liri, o, për Atdhe!
Adem Demaҫi është kushtrim:
“Ke të ardhme shqiptari,
do ndodhin mrekulli,
robëria do mërgojë,
Shqipëria do të fitojë…
Po jep populli bijë e bija,
të luftohet padrejtësia!
Nuk na mposht armiku dot:
mendjen bërë e kemi liri,
për liri bëhemi barot!”

12.
Kushtrimeve agojnë ditët e bardha,
pa iu mbështetur vetëm shpresës,
“Nuk ka fitore kurrë një popull
pa u betuar me “besa-besës!”
Që nga prapa grilave flet qëndresa,
në fitore nis e kthehet shpresa!

13.
Kudo ishte burgjeve,
nuk ishte larg,
ishte përherë në vendlindje,
fliste me secilin në Atdhe!
Shtruar etjes për liri,
bekuar ne nga ai,
ai bekuar nga të gjithë ne!

14.
Na largonte dhunë e paparë,
na afronte shpirt i qëndresës,
dashuruar fort pas jetës,
jetën lënë peng për të vërtetën!

15.
Rrugë e gjatë deri te liria,
në mendje ngulitur Iliria,
djegur e pjekur pabesisht,
robëruar tradhëtisht…
Demaҫi fliste rrugëve të mendimit:
“Të mësojmë nga pësimet,
të mos lejojmë të na përsëritet historia,
mbi njohjet e qëndresën
të na njohë e sotmja,
të na gjejë ardhmëria!”

16.
Po vuajmë ne,
shumë kanë vuajtur edhe të parët,
qëkur mbi tokën tonë
u vendosën dreqërit, barbarët…
Diturinë e djallit në mendje ata ngulitën,
veprimet barbare pa ndarë i rritën!
Tokën ilire e lanë shekujve me gjak
e nuk u ngopen,
u dukej pak!

17.
Po ne, o jemi ne,
në këtë dhe,
simbol qëndrese,
bërë të gjithë Atdhe!

18.
Thonë e thonë të diturit në popull:
“Vjen Demaҫi rreth e rrotull,
me rënien e territ
me agimin vjen!
Kujdes: ta nderojmë si duhet,
si e meriton,
ashtu si na meson!
Ti themi me mburrje:
kurdo na vjen
gati na gjen!”

19.
Ardhur Promete,
mbetur Ante,
vazhdues i rrugës me emrin Skënderbe!
“Ne jemi Adem Demaҫi,
Adem Demaҫi është ne!”

mars - nëntor 1990

Mittwoch, 23. Juli 2014

Myrteza Mara - MALLI PËR NËNËN

(NË KUJTIM TË NJËZET VJETORIT TË MUNGESËS)

BISEDËN ME FOTON NË MERMER

Nënë, jam yt bir, që po qaj tek varri!
Erdha të të shoh se më ka marë malli.
Larg o nënë, prej Teje tërë jetën kam qenë...

Kur malli më shtohej mërmërsija: NËNË!

Tani nën mermer Ti e qetë qendron
Dhe e ngrirë në foto ëmbël na vështron.
Nënë, o nëna ime që kur s’je mbi dhe
Paçka se me thinja prap jetim më le.

Fat i shkruar për ty, të deshi jetime
Prindrit nuk i njohe moj e mira ime.
E malluar për jetë bëre fëmijë shumë
Por jetojmë pesë, mes tyre dhe unë.

Ne u bëmë burra, ti u bëre gjyshe
Dhe i rrite nipat si nënë dallandyshe.
Pastaj edhe nipat me fëmijë u bënë
I mbaje në prehër, nënë përmbi nënë!

Ne u ndamë, o nënë, u ndamë së gjalli
Në udhët e fatit na këputi malli.
Ndaj tek varri yt të vijmë më shpesh
Nga mermer i ftohtë ti prap buzëqesh.

Kujtoj kur të putha, për të fundit herë
O Zot, sa e bukur, si një luleshqerë!
Nga qielli kish zbritur ngjyra e floririt
Hëna të kish dhënë qumështin e gjirit...

E puthura e fundit dhe malli për ty
Kurrë s’do më treten sa të vij aty!

 
 
NË PREHRIN E HËNËS

Më ka marrë malli për Nënën,
Ka kohë pa i shkruar një letër.
Nga dritarja çmallem me hënën,
Nëna është në galaktikën tjetër.

E ka zgjatur rrugën e mallit, nëna,
Që unë të rri shumë në këtë botë,
Por edhe sikur me njëqind zemra,
Do vij, nënoke, këtu bën shumë ftohtë.

Dritën nga dielli, hëna e ka dhuratë,
Dhe Nëna pa diell s'do ishte e vërtetë.
Ndryshe ky planet do të quhej Natë,
Ose edhe më kobshëm, " i Pajetë"...

Sa shumë më djeg malli për nënën,
Tani dhe në ëndërr rrallë e takoj.
Sa herë që troket porta e zemrës
Zbathur, drejt derës fluturoj.

Por janë takat e verdha të hënës,
Është gazi i qielltë i saj.
Vjen të më shuaj mallin e nënës,
Në prehrin e hënës ulem e qaj!

Dienstag, 8. Juli 2014

Arif Molliqi - Shënime nga Shkupi

 
( Shënime nga Shkupi)

Sonte gati e theva murin ... gjeneralogjik
Prej origjine brez e kronikë
Vetëm shtërngata dhe zjarri të njejta
Dhe koka e papërkulur e malsorit

Në sytë e tij ... përsëri kryengritje malli...

Provë për një këngë ndryshe
Himn apo ligjërim frazë e ndaluar
Lot e helm duke i përtyp

I trembur më kthehet Zogu... ketë herë
Duke pagëzuar kohën (stinën) që erdhi
Grevë bejnë rrugët degët e lisit
Kaq i ftohtë vjen dielli kur vonon

-Oh!
Në Shkupin e pashëruar ... kafshë e zezë
Kurthë miqesh dashni kanë vue
Mendimi i ligë si këngë qeni
Na detyron qenqe me vajtue

Po udhët a ranë në pritë ... a prita n´udhë
Kur shtëna n´secilin zogë në secilin fëmijë
Dhe gjëmon fjala e gjurmë lë moti
E s´mbeti gjë për t´u dashurue...

(05. 07. 2014)

Musa Jupolli - Shkupi im


Shkupi im
 
Ikonë e banuar në shpirtin shqiptar
Betejë të reshura lotësh
Për tokën që nuk i dualëm zot

Vargjet e poetëve në dialog
Skenare të shkruara nga vetë
Të krijuara nga univeret poetike
Në stil e zë që buqet :
Populizmit t'i dhëmë fund
Retorikës së komplotizmit
Në dëm t' Atdheut
Kamuflimeve t'u themi mjft
Zbrastësisë që i la vend mospërgjegjësisë

Shkupi im
Aty u takova me Flamurin kombëtar
Aty shkrova vargun e ndalesave
Në mirëkuptim e stil të historisë
Gjysma e Dardanisë
Loti i vakët i Çamërisë
Dhenat e Shqipërisë !

 
Shkupi dhe Dashuria

Mu thaft dorë
Në mos e ndjefsha
Në prekjet tua
Atë bukuri

I etshëm qoftë
Shpirti im

E uritur
Zemra ime

I pa ngopur
Syri im

E shterrshme qoftë
Pena ime
Po nuk e ndjeva
Shkupin dhe Dashurinë
 
08. 07. 2014

Samstag, 22. Februar 2014

Haxhi Muhaxheri - Tri poezi


KOSOVËS
 
 
Emrin lakuar ta kanë ndër shekuj
E pritë të zinin keqas djalli e i biri

Po ti stuhive u bëje ball
Me lutjen për të madhin
Për atë bimë dardane

Këngën e mortit e ktheje në këngë lavdie
Kosova ime diell (i)lirie
 
 
Austri, 2012
 
 
ÇAMËRIA
 
 
Çamëria
Lumë i Loteve që nuk shteron
Malli i të dëbuarve që përvelon
Kënga e Shpresës që gjallëron
 
 
Çamëria
Është ora e lutjeve që nuk mbaron
 
 
Çamëria
Është ëndrra jonë e përnatshme
Amaneti i shenjtë i etërve
Emblema e krenarisë së emrit
 
 
Çamëria
Është damari i ngushtuar i atdheut
 
 
Çameria
Është tregimi për barbarinë
Plaga ime e pashëruar
Libri i papërfunduar i historisë
 
 
Çamëria
Është kodi i pazbërthyer i perëndisë
 
29.04.2013
 
 
ZGJOHU POET
 
 
Nuk jam engjull
Në tempullin e durimit
As memec i përgjumur
 
 
Zotin mallkoj
Që as kokën ktheu
Kur Ti Kosovës ia lidhje plagët
 
Zgjohu poet
Se atdheu
I tkurrur ka mbetur
 
Zgjohu ore burr i dheut
E zhvishi
Të gjitha marrëzitë e kësaj bote
 
Europa prapë fle
E djalli lirshëm bën orgji
Mbi kockat tona
 
Zgjohu për Tokën Dardane
Për „gjakun që nuk falet“
Për nder të plisit
 
Zgjohu Ali Podrimja
E ti zëmë pusi të keqës
Se koha nuk pret

Dienstag, 11. Februar 2014

Fran Ukcama - Katër poezi

 
DIKUR ISHIM TANI S` JEMI

Dikur ishim tani s`jemi,
Jemi por, mbet pas rinia,...

Ti cunami që si erdhi,
Unë krater andrrat e mia..

Dikur ishim jemi dhe sot,
Paralele që nuk puthen,
Ti diku mediton kot,
Unë marr kreher, e kreh muzën!

Dikur ishim tani s`jemi,
Ne nuk jemi sikur ishim,
Tash pas vitesh pop yes veten,
Dy qirinj pse flakve shkrihen!!

 
 
DUA TË FLE TE SHTRATI HANES

Nese doni ju ta dini,
Për lezet, kujtim të njanes,
Dhe për qefin e ketij shpirti,
Dua të fle te shtrati i hanes..

Dhe nese ma qujnë lajdhitje,
Në filtrimet qiellore,
Kujtoj motet shkuar në vite,
Qiellin kur kishim mbulojë..

Dhe me hanen pas një viti,
Të trashgonim një alien,
Unë prej mendjes, i pelthitur,
Vuaj prej kohes që s`e gjëj..


 
AJO ËSHTË VETË SHPIRTI IM

Pranveres kur çelte bajamja,
Ajo vishte një pale sandale,
Një fjango i varej një ane,
Shtatit ngjalë një fustan basme..

Në qytet kur fluturonte,
Era e shtynte me gezim,
Është balonë dikush thoshte,
Dikush trandafil në prill..

Dikush thoshte e mori rrezja,
Dhe po tretet në ngazellim,
Unë u thoshja:- Kthen prap vetë,
Vetë ajo është shpirti im!!

 
 
MË HIDH VIRUSIN TË GJËJ NJË PREHJE

Imshtnajes së kohes në kapërdredhje,
Mendimesh, sharjesh e dredhishë,
Më hidh virusin që të gjej një prehje,
Një puthje të ambel te shtegu i dhisë..

Ti shpetoj kohes në mejdan ndeshje,
Dhe gjuhes dhelpnore politikës,
Më hidh virusin që të gjej prehje,
Ma ngroh pashë shpirtin e Perendisë..

Më nxirr nga kampi i inter zgafellje,
Robin i futun mes kaos marrëzisë,
Më hidh virusin që të gjej prehje,
Pak shtalb prej shpirtit të dashunisë!